Schitul Băiceni - Secu

În anul 1992 pe terenul mănăstirii Secu, aflat în mijlocul satului, s-a înfiinţat cu binecuvântarea ÎPS Daniel, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, Schitul Băiceni. În acelaşi an au început şi lucrările de construcţie. Cu osârdia obştii şi contribuţia credincioşilor a fost ridicată o clădire din lemn pe fundaţie de piatră, în formă cubică, cu parter şi etaj. La parter s-au construit chiliile, trapeza şi bucătăria, iar la etaj un frumos paraclis, unde se ţin slujbele. Pe locul acestei clădiri a fost înainte o casă mică a mănăstirii, în care se adăposteau călugării ce lucrau la gospodăria anexă a mănăstirii Secu.