Schitul Țibucani

Schitul Țibucani a fost înfiinţat de Spătarul Iordache Cantacuzino Deleanu în secolul al XVIII-lea (1764), având obşte de călugări şi hramul Intrarea în Biserică a Maicii Domnului. Mai târziu biserica a fost renovată complet de Aga Ioniţă Botez cu soţia sa Ana. S-a poleit din nou catapeteasma cu aur şi argint, s-a acoperit biserica cu tablă şi s-a făcut fundaţie de piatră pentru a rămâne spre pomenire veşnică el, soţia sa şi toată familia, aşa cum a lăsat scris la 23 iulie 1859. La 30 iunie 1859 a fost construită clopotniţa mănăstirii, aşa cum scrie în româneşte cu litere slavone, în pisania pusă atunci. După această renovare radicală, biserica a fost sfinţită a doua oară cu hramul Sfânta Mironosiţă şi întocmai cu Apostolii, Maria Magdalena. În testamentul său, Ioniţă Botez a lăsat scris că proprietarii din Ţibucani să asigure toate cele trebuincioase vieţuitorilor schitului, iar cine nu va îndeplini cele hotărâte de el, păcat să dobândească.