Icoana Maicii Domnului “Cipriota”

Cel mai deosebit dar pe care la primit Manastirea Secu, pastrat cu sfintenie pana astazi, este Icoana Maicii Domnului din biserica mare, oferita de Domnitorul Vasile Lupu in anul 1647, ca semn de pretuire deosebita fata de Mitropolitul Varlaam, marele carturar si credinciosul sau sfatuitor. Aceasta pretioasa icoana se numeste Cipriota intrucat a fost adusa din Insula Cipru.

In perioada 1647-1718 ea a stat in Biserica „Sfantul Nicolae” din Cetatea Neamtului, supusa canonic din 1646, de catre acelasi domnitor, Manastirii Secu. Deoarece in 1718 Cetatea Neamtului a fost distrusa din ordinul turcilor in timpul Domnitorului Mihail Racovita, obiectele importante ale Bisericii Sfantul Nicolae au fost aduse la Secu, printre ele aflanduse si Icoana Cipriota, ce va fi asezata in Biserica Schitului „Sfantul Nifon” pana in 1758, cand este adusa in Biserica cimitirului manastirii. Mult mai tarziu, in 1876, icoana va fi asezata in biserica mare, unde se afla si in prezent.

La data de 20 iulie 1879, icoana a fost imbracata in argint de catre boierul Nicolae Albu si sotia sa Maria, din Piatra Neamt.

Icoana a suferit dea lungul timpului cateva modificari si restaurari, cea mai importanta restaurare avand loc cu binecuvantarea Inalt Prea Sfintitului Daniel, Mitropolitul Moldovei si Bucovinei, intre anii 2003-2005, fiind executata de un colectiv de restauratori ce fac parte din Atelierele de Restaurare–Conservare Patrimoniu de la Manastirile Sucevita si Putna. Comisia de restauratori amintita a hotarat indepartarea definitiva a imbracamintei din argint, pentru o mai buna punere in valoare a acestei opere de arta liturgica.

Pe data de 26 august 2005, Icoana Maicii Domnului Cipriota a fost adusa in procesiune de la Atelierele de Restaurare de la Manastirea Putna si a fost intampinata acasa de vietuitorii manastirii si multimea de credinciosi prezenta cu aceasta ocazie, avand toti bucuria duhovniceasca de a i se inchina cu adanca evlavie.